Samarbeidspartnere
Biomar
Aker Seafoods
Mainstream
Cod farmers
Nova Sea
Akva Group
Rapp Marine Group
Skretting
Helgeland Havbruksstasjon
Salten Aqua
Vesterålen Fiskeripark
Høgskolen i Bodø
PatoGen Analyse AS
Gifas
Helgelandstorsk
Nordlandsbanken
Spoonfish ASA
Nofima
SINTEF Fiskeri og Havbruk
Nordlaks
Lofitorsk
Fjord Marin Cod
Norsk Havbrukssenter
Kunnskapsparken Bodø
Plast-Sveis

Forskerspiren - et vellykket prosjekt i Bodø vgs

I uke 39 gjennomførte NCE Aquaculture i samarbeid med Bodø videregående og Høgskolen i Bodø "Forskerspiren". Målgruppen var Vg1, studiespesialiserende elever.

Av: Valeria Orudzheva

 

Som et delprosjekt innen VRI Havbruk er "Forskerspiren" et virkemiddel for NCE Aquaculture å satse på rekruttering mot grunn- og videregående skoler til fiskeribransjen.

 

"Forskerspiren" varte i ei uke og ble gjennomført i Mørkvedbukta med oppfølging fra Fakultetet for biovitenskap og akvakultur ved Høgskolen i Bodø. Elevene har studert "næringsinnhold, spiselighet og helsetilstand hos fisk i Salten". De fremla sluttrapporter og holdte muntlige presentasjoner, som juryen vurderte. 

 

"Forskerspiren" ble åpnet på mandag den 22/09 der Arnfinn Torgnes fra Norsk Havbrukssenter AS på Toft holdt foredrag for 150 vgs elever og fortalte om fiskerinæringen, de mulighetene den tilbyr og hvilken rolle FoU insats har for fremtidig utvikling i bransjen.

 

 

Kjetil Strand innledet med inspirasjonsforedrag på kvelden, hvor fokuset ble lagt på de ulike valgene elevene kan ta samt hvor mange spennende jobbmuligheter det finnes i fiskerinæringen.

 

 

Fredag 26. september var det finale, der vinnergruppene fra hver enkelt klasse presenterte sine prosjekt om temaet overfor juryen. Alle grupper presterte bra og juryen var imponert over rapportene.

  

Valget av vinner ble begrunnet med at den gruppa hadde gode, testbare og klart fokuserte hypotester som var relevante til formålet med prosjektet. Vinneren av "Forskerspiren" var en gruppe (gruppe 8-ST1B) elever fra Bodø videregående skole.

 

Hovedpremien ble sponset av NCE Aquaculture og skal gå til studietur til Vitensenteret i Trondheim samt besøk hos forskningssentret Sintef, som er en partnerbedrift i NCE Aquaculture. 

 


Vinneren ble kåret av en jury bestående av representanter fra utdanningsavdelingen i fylkeskommunen, Nordland Fylkes Fiskarlag, Kunnskapsparken (NCE Aquaculture) og Fakultet for biovitenskap og akvakultur ved HBO.

 

Publisert 29.09.2008    Oppdatert 1.10.2008 kl. 1214
Kalender
< mars >
MTOTFLS
091234567
10891011121314
1115161718192021
1222232425262728
13293031
Siste nyheter
Søk
Påmelding nyhetsbrev

Abonnér på vårt nyhetsbrev!

E-postadresse:

NCE drives av
SIVA
Forskningsrådet
Innovasjon Norge
NCE støttes av
Nordland fylke
Intranett innlogging
Brukernavn:

Passord: