Variasjon i kvaliteten på oppdrettstorsk

Hilde Herland forsvarte avhandlingen "Farmed Atlantic cod (Gadus morhua L.) Fillet quality and quality changes during iced storage" for ph.d-graden 11.desember 2009

Av: Valeria Orudzheva

Ny doktorgrad viser at kvaliteten på oppdrettstorsk varierer med sesongene, slik som vill torsk. Produktkvalitet er midlertidig forskjellig og samme ferskhetsmål kan ikke benyttes.

Hilde Herland gjennom sitt forskningsarbeid fikk bevist at musken-ph, vanninnhold og farge varierer gjennom året og resultatenen indikerer at oppdrettstorsk har som vill torsk, redusert kvalitet på slutten av våren og om sommeren.

I tillegg viste resultatene at oppdrettstorsk har et betydelig lavere innhold av trimetylaminoksid og trimetylamin enn vill torsk. Trimetylamin kan derfor ikke benyttes som kvalitetsmål for fersk oppdrettstorsk slik det brukes for vill torsk.

Publisert 15.12.2009    Oppdatert 27.1.2012 kl. 1432

Skrevet med WIPS fra Seria.no